12.HAFTA : PRENATAL TARAMA NACE TEST

Bu yazıyı özellikle yazmak istedim. Çünkü bu tarama türünü ilk defa duymuştum. Benim için çok taze bir haber oldu. Çok yeni bir teknoloji.
NACE test olarak geçiyor. Açılımı;
Analysis for
Chromosomal
Examination
İlk hamileliğim zamanında böyle bir tarama yoktu. Onun yerine 2’li, 3’lü ve 4’lü ve detaylı ultrason taramaları vardı. 35 yaş üstü hamile olanlar bilirler. Özellikle de 40 yaş üzerinde ki hamile bayanlara amniyosentez yapılıyordu. Doktorum, NACE testin şu an daha çok tercih edildiğinden bahsetti. Bu testi yaptırdığınızda diğer taramalara gerek kalmıyormuş.
Bu test bir kan taraması, 10.haftadan sonra anne adayından kan alınarak yapılıyor. Bende doktorumun yönlendirmesiyle 12.hafta da bu taramayı yaptırdım. Kan taraması olduğu için, herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmiyor. Böylece, özellikle düşük riski ortadan kalkıyor. Ayrıca diğer yöntemlerin amniyosentez vb. anne-bebek için doğuracağı diğer riskleri de ortadan kaldırıyor. (enfeksiyon vs.)
Nace Test, 21, 18, 13. kromozomlarla birlikte X ve Y cinsiyet kromozomlarını da bir bütün olarak alıp, bunlar üzerindeki tüm DNA dizilimlerini inceliyor. Böylece cinsiyet konusunda yaşanabilecek anomalileri de tespit etmiş oluyor.
Diğer testleri 15 güne kadar bekliyorsunuz fakat bu testin sonucu 1hafta sonra geliyor. Nace test ile ilgili daha detaylı bilgi için, doktorunuza danışabilirsiniz. Ayrıca Genlab Group’un web sitesinde daha açıklayıcı bilgilere ulaşabilirsiniz. http://www.genlabgroup.com/nace/
Tam da dedikleri gibi sonuçlar 1 hafta sonra geldi. Ama tabi, için için stresli, iyi düşünerek geçirmeye çalıştığın, kötü düşünceleri def ederek beklediğin, bolca dua ettiğin bir süreç.
Çok şükür bin şükür sonuçlarımız iyi… Doktorum aradı ve bir risk olmadığını söyledi. Allah’ım binlerce şükür.
Benim gibi bu süreci yaşayan, endişeli olan tüm hamileler için duacıyım. Herkes iyi olsun, mutlu sağlıklı bebişler doğsun.
Bu arada, 12.hafta kontrolümüz sadece test tarama değildi, bizim miniği de gördük. O kadar büyümüş, serpilmiş ki 🙂 baksanıza (mavi kalpler çıkıyor içimden, Maşallah’ınızı eksik etmeyin…)
Alıntıdır BKNZ: http://www.gozdeboyner.com/2018/03/16/12-hafta-prenatal-tarama-nace-test/