Kan Örnekleri

Tüpler içerisinde bulunan jel, santrifüj sonrasinda serum ve kan hücreleri arasinda fiziksel bir engel olusturmakta, tüp çeperinde bulunan silika partikülleri sayesinde serum pihtilasmasini hizlandirmaktadir. 13X100’lük jelli tüpler kan örnegi ile doldurulur ve yavasça alt üst edilir; tüp kesinlikle çalkalanmamalidir.


Tüp içindeki kan kendiliginden pihtilasana kadar en az 30 dk beklenmeli ve sonrasinda 10 dk (mümkünse sogutmali) santrifüjde 1500-2000xg de döndürülmelidir.


Bir kez santrifüj edilmis ama serum ayrimi tam gerçeklesmemis kan örnegi asla ayni jelli tüp içinde santrifüj edilmemelidir; jelin üzerindeki serum ayri tüpe aktarilarak tekrar santrifüj edilmelidir.


Hemolizli veya bulanik serumlar birçok tetkik için uygun degildir. Yeniden örnek alinmalidir.

2mL tam kan mor kapakli EDTA’li tüplere alinir. Yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir. Kan alimi sirasinda kanin isaretli çizgiye kadar doldurulmasina özellikle dikkat edilmelidir. Isaretli çizgiye kadar kan alinamamis veya tüpün içerisinde pihti olusmussa yeniden örnek alinmalidir.

Mor kapakli EDTA’li tüplere kan alinir. Yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir. Kan alimi sirasinda kanin isaretli çizgiye kadar doldurulmasina özellikle dikkat edilmelidir. Merkeze ulasan örnek 2000Xg de 15 dk santrifüj edilmelidir. Ayrilan plazma baska bir tüpe aktarilarak etiketlenir ve çalismaya alinir.

Isaretli çizgiye kadar kan alinir. Yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir.

Damara ilk seferde zorlamadan girilmeli ve turnike çok siki olmamalidir. Eger kan yavas ve zorlama ile geliyorsa diger koldan tekrar kan örnegi alinmalidir. Isaretli çizgiye kadar kan alinir. Yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir. Merkeze ulasan örnek 10 dk. 1500-2000g de mümkünse sogutmali santrifüj edilerek trombositten fakir plazma elde edilmelidir. Santrifüj sonrasinda plazma hemen ayrilmali ve bos tüplere plaza aktarilarak agzi hemen kapatilmali ve etiketlenmelidir.


Örnek tüpü test çalisilana kadar buzlu kap içinde saklanmalidir. Hemolizli örnek kesinlikle kabul edilmez. Sitrat plazma örnegi koagülasyon testleri için en geç 3 saat içinde test edilmelidir. Bu nedenle etiket üzerine örnek alinis saati not edilmelidir. Merkeze ulasan örnek 10 dk. 1500-2000g de mümkünse sogutmali santrifüj edilmelidir.

Kan örnegi yesil kapakli tüplere alinir; yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir. Homosistein için buza konarak merkeze gönderilir; Tn-T örnegi acil gönderilir.

Kan sekeri için alinan örnek hemen santrifüj edilemeyecek ve uzun süre bekletilecekse, eritrositlerin kan içerisindeki glukozu tüketerek eksik ölçüme sebep olmamak için bu tüpler kullanilir. Kan alimindan sonra yavasça tüp alt üst edilerek 5-6 kez karistirilir; çalkalama isleminden kesinlikle kaçinilmalidir. Merkeze ulasan örnek 10 dk. 1500-2000g de mümkünse sogutmali santrifüj edilmelidir.

Bebeklerden kan aliminda veya periferik yayma yapmak amaciyla bu sekilde kan alinir. Venöz kan alinamadigi durumlarda bebek ve küçük çocuklarda innovac cihaziyla özel tüplere kan alimi yapilir. Innovac ile kan alimi esnasinda kanin özel microtainer tüplerinin isaretli çizgisine kadar dolmasi saglanir. Birkaç kez ters yüz edilir. Parafilm ile agzi sikistirilarak merkeze gönderilir.

Lamin bugulu kismina hastanin adi soyadi yazilir. Alkolle temizlenmis hastanin parmak ucu kuruduktan sonra lansetle hafifçe sivazlandiktan sonra delinir. Ilk damla kuru pamukla silinir. Her bir lamin üzerine bir damla kan damlatilir; 2 bir lam 45 derece açi yapacak sekilde kan damlasina bastirilarak hizla çekilir. Bu sekilde en az 4-5 adet yayma hazirlanir ve kurumaya birakilir. Zarfin içine konularak merkeze gönderilir.

Örnek Gönderimleri: kan örnekleri İdrar örnekleri Mikrobiyoloji örnekleri Örnek transportu


Genlab Labaratuvarlar Group

1989 yılında kurulmuş olup klinik, biyokimya, mikrobiyoloji, ve genetik dallarında yüksek test kapasitesi ile geniş bir yelpazede ileri teknolojik tanı hizmetleri sunmaktadır. Türkiye genelinde Laboratuvar hizmetlerinin yanı sıra ev ve iş yerinde laboratuvar hizmeti, yerinde laboratuvar hizmeti ve sağlık kurumlarında laboratuvar işletmeciliği ile sektöre değer katan çözümler sağlamaktadır...Devamı


İletişim
0216 363 6162 (Pbx)

0850 888 02 03